Na cesty s dálniční známkou

Dálniční známku nevyužijí asi jen sváteční řidiči. Pokud jedete po dálnici třeba jen jednou nebo dvakrát do roka pak investice do nákupu roční dálniční známky pro vás bude zbytečná. Nejedná se o levnou záležitost. Pokud ji, ale přeci jen budete potřebovat na pár dní, třeba při cestě na dovolenou využijte možnosti zakoupit dálniční známku na kratší období než je jeden rok. Můžete si vystačit se známkou desetidenní nebo měsíční. Pokud si známku kupujete s předstihem, nezapomeňte na to upozornit prodejce, aby vám bylo na známce vyznačeno datum, které budete potřebovat.
práce na silnici
Pravidelní řidiči, ale musí dálniční známku mít. Určitě se nevyhnete jízdě autem po placeném úseku dálnic a silnic pro motorová vozidla.
Když budete mít štěstí a dopravní policie vás bez dálniční známky nenačapá, možná zdánlivě nějakou korunu ušetříte. V opačném případě můžete být hodně nemile překvapeni výší pokuty, kterou za řízení vozidla bez dálniční známky můžete obdržet. Sazby pokut se mohou vyšplhat až do několika desítek tisíc a to za jízdu bez známky opravdu nestojí. Nezapomeňte si na ústřižek dálniční známky napsat vaši SPZ, jinak můžete být i v tomto případě pokutováni.
Může se vám stát, že si známku při vylepování poškodíte. Nemusíte si, ale zoufat, že jste přišli o 1500 korun. Známku můžete vyměnit.Informace o postupu výměny vám poskytne Státní fond dopravní infrastruktury. Počítejte, že výměna dálniční známky je zpoplatněna a že výměnu můžete provést pouze na několika vyznačených místech.
kolony aut
Pár výjimek, kdy nemusí být dálniční známka použita, ale přeci jen existuje. Převážíte-li osobu zdravotně nebo tělesně postiženou pak se vás povinnost netýká. Motocyklisté mohou také využívat dálnic bez dálniční známky. Další výjimkou je případ, kdy budete využívat dálnici z důvodu vyznačené objížďky. Jízda po dálnici pak nebude svévolná, a tudíž jste od poplatku osvobozeni.
 

0