Jak se liší dětský stan pro holčičky od toho pro kluky

Navzdory snaze dnešní doby nestereotypizovat, ať už se týká oblečení či jiných věcí, stále vidíme, že například některé hračky jsou stále poměrně výrazně rozděleny na klučičí a holčičí. A to i takové, u kterých to nedává příliš smyslu.

Jistě, v obchodě se na vás budou pravděpodobně dívat divněji, když si váš syn vybere panenku, než když vaše dcerka sáhne po autíčku. Avšak tím bychom se neměli dát ovlivnit. Jedná se zde hlavně o naše dítě a o to, aby bylo šťastné a spokojené.

ksiltovka1

Jenže co když se jedná o věc, kterou používají oba, ale i tak je rozdělena? Zde se jedná především o barvu, kdy věci pro kluky jsou vyvedeny v modré, zatímco pro holčičky v růžové. A to i přes to, že někteří kluci modrou barvu příliš nemusí, stejně jako některé holky nemají rády růžovou.

Toto rozdělení najdeme například u školních batohů, pohárků na pití a jiných podobných předmětech. Ale nejsou to jen tyto. Například pokud chcete koupit dětský stan pro holčičky, uvidíte, že je vyveden v odstínech růžové. Ten pro kluky zase v modré a někdy i zelené.

stan2

Položme si otázku, proč je takové rozdělení nutné. Odpovědí je, že to souvisí právě se zažitými stereotypy a s tím, jak stále vnímáme roli žen a mužů. Nezapomeňme, že hry je mají mimo jiné připravit na budoucnost. Takže zatímco kluci si hrají s autíčky, holčičky vaří panenkám, uklízí jim domeček a podobně. Jinými slovy, připravují se na roli hospodyňky a ženy v domácnosti, bez ohledu na to, že by třeba v budoucnu mohly chtít mít kariéru.

To, že to není dvakrát v pořádku, není asi třeba říkat. Tím nechci tvrdit, že je potřeba dětem zakazovat některé hry a hračky. To rozhodně ne. Jen je dobré jim dávat již od útlého věku na výběr co nejvíce možností, aby tak mohly přijít už nyní na to, co je asi bude bavit. Věřte, že to v budoucnu ocení.

0