Harry Potter znovu a jinak

Joanne Rowlingová vytvořila originálně barvitý svět kouzelníků a příběhy Harryho Pottera a jeho přátel, jež oslnily milióny dětí po celém světě i mnohé dospělé. Pokud jste fanouškem, zbystřete zrak. A pokud fanouškem nejste, nebo dokonce Harryho nemáte rádi, protože se raději věnujete reálnému světu, zbystřete zrak taky. Protože kniha, o níž je tento článek, je pro všechny fanoušky i odpůrce, kteří se nebojí při čtení zapojit svůj mozek.
Harry Potter a metody racionality je fanfikce (tedy příběh napsaný fanoušky), jež byla vydávána přes internet po jednotlivých kapitolách mezi lety 2010 a 2015. Jejím autorem je americký výzkumník umělé inteligence Eliezer Yudkowsky. Skládá se ze 122 kapitol a 661 619 slov, délkou je tedy srovnatelná se všemi původními knihami dohromady. Kniha je zdarma ke stažení, v angličtině celá, překlad do češtiny stále probíhá.
Bradavický hrad
 
Premisou tohoto díla je to, že si Harryho teta Petunie nevzala za muže Vernona Dursleyho, ale oxfordského profesora, který Harryho vedl k lásce k vědě a poznání. Děj knihy pokrývá první ročník Harryho studia v Bradavicích. Harry a jeho přátelé, Hermiona Grangerová a Draco Malfoy, čelí, stejně jako v původním díle, lordu Voldemortovi, který je ale, stejně jako Harry, mnohem inteligentnější než v originále.
Harry James Potter-Evans-Verres, jak se hrdina celým jménem jmenuje, je v mnoha věcech odlišný od své předlohy. Svět kouzel mu připadá nelogický, a tak používá své vědecké poznání, aby mu přišel na kloub. Přitom své přátele (a s nimi i čtenáře) učí reálné vědě.
 Harry Potter
Kniha je úžasná z několika důvodů. Za prvé: výborně paroduje svět kouzelníků. Za druhé: děj je napínavý, sžijete se s postavami, nechybí humor, zajímavé dialogy ani akce. Za třetí: autor využívá zajímavé prvky světa a dále s nimi pracuje. A v neposlední řadě se zcela mimochodem dozvíte o vědecké metodě, chybách, kterých se všichni dopouštíme, i když si myslíme, že jsme racionální, i o etice.
Kniha slavila celosvětový úspěch, v Rusku ji dokonce nechali tisknout. Tak neváhejte a alespoň ji zkuste.

0