Dřevěná pergola je tím správným místem odpočinku

Ideální kousek pro doplnění naší zahrady. Ráno poskytne čas pro výbornou ranní kávu a vydatnou snídani. Zkrátka načerpáme sílu na čerstvém vzduchu za přispění přírodní hudby. Zpěv ptáků je totiž velmi uklidňující a hlavně do přírody zapadající. Člověk může skutečně jen tak sedět a relaxovat. Během dne poskytne dokonalý úkryt před sluníčkem. Při správném zastřešení nám nevadí ani déšť a ani sluníčko. Odpoledne si klidně pozveme partu známých na grilování pochutin a posezení můžeme protáhnout až do hluboké noci.
pergola na zahradě.jpg

Dřevo je zkrátka přírodní materiál

Dá se použít v různých formách. Jako kulatina, půlkulatina, hranoly, fošny, desky, laťky, tyčky, pruty, zkrátka fantazii se meze nekladou. Je to prakticky dostupný materiál, který se nejen dobře zpracovává, ale také opracovává a dají se z něho pak tvořit i různé doplňky pro naše pohodlí. Jedná se o organický materiál biologického původu, který je ovšem méně odolný vůči povětrnostním vlivům a vůči zemní vlhkosti. Pokud chceme, aby dřevěné pergoly sloužily řádku let, je nutné dřevo pořádně naimpregnovat a také ho chránit konstrukčními opatřeními, případně dalším vhodným nátěrem. Nic méně nám pak toto odpočinkové místo vše vrátí v podobě bezpečného a relaxačního pobytu, což je k nezaplacení.
pergola v parku.jpg

Zastřešení je důležité

Počasí je občas hodně vrtkavé a tak nás mnohdy překvapí nepřipravené. Kam se rychle ukrýt před deštěm nebo prudkým sluncem, když není nikde stín? Při stavbě pergoly, bychom měli myslet i na její kvalitní zastřešení. Můžeme volit z různých technik, ale vždy je důležité zvážit, zdali naše volba bude ta správná, případně se poradit s odborníky. Nejde jen o výběr techniky, ale také vzhled by měl být rozhodující prvkem, kdy vhodný způsob zastřešení bude ladit s okolím. Případně lze zkorigovat stavbu tak, aby pro ni byly ty nejlepší světelné podmínky.
1. Klasické, nepohyblivé zastřešení – je třeba rozhodně zvážit i to, že neprůsvitná střešní krytina nás ochudí o podstatnou část denního světla a nebude působit tak lehce a prodyšně.
2. Pohyblivé zastřešení – je skutečně ideální řešení, navíc působí hodně elegantně. Pokud vyberete vhodný materiál, který je odolný proti dešti a má UV ochranu, tak rozhodně uděláme dobrý tah.
3. Kombinace – dalším ideálním zastřešením je kombinace stínící látkové techniky s průhledným zastřešením, zde můžeme zvolit polykarbonátové desky nebo bezpečnostní tvrzené sklo. Jen si představte, jak krásně se bude pozorovat rozzářená noční obloha. Snáze pak můžeme vidět padající hvězdu, která možná splní naše tajné přání.

0