Čísla jsou vždycky více

Dokazuje to naše běžná spotřebitelská realita. Jen si všimněte, kolik lidí nakupuje spíše ve velkém a nehledí na kvalitu. Ať už je to máslo, oblečení nebo elektronika, všichni se díváme na to, kolik z toho vytěžíme kusů, kolik jich máme koupit. Takhle nakoupíme pro celou rodinu a ještě nám trochu zbyde. Je toho více než dost, každopádně naše mysl je tak nastavena. Vidíme raději spoustu než málo. Je to nějaký naučený fenomén, který jsme získali v minulosti. Samozřejmě, že pokud máte za cenu jednoho kvalitního sýru těch méně kvalitních pět, je potom těžké odolat a nekoupit si raději větší množství, protože logicky se z více kusů nají více lidí. Ovšem to není tak úplně pravda – ne u všeho.
plato vajec

Vždycky musíte vzít v potaz kvalitu

Dejme tomu, že koupíte žárovku za 30 korun, když ta kvalitní a dražší stojí sto padesát. Víme, že těch levnějších můžeme koupit pět a pořád se vejdeme do ceny jediné drahé. Ale nyní se podívejme na ostatní aspekty – jedna vydrží třeba i desetkrát více a poruchovost je poloviční než u těch levnějších. Takže za rok vystřídáme těch pět žárovek, zatímco tu jednu drahou budeme mít třeba dva roky. Taky je nutné vzít tu ekologickou stránku v potaz. Na místo, abychom si připlatili za opravdu kvalitní žárovku, raději chceme, aby nějaká společnost vzala cenné suroviny a vyrobila pět šuntů. To je stejné, jako kdybyste měli doma slepici, a namísto toho, abyste občas dali nějaké to kvalitní zrno, ji neustále vykrmujete nějakým chemickým levným hnusem. Výsledek bude ten, že vajíčka budou méně nutričně hodnotná a menší. Sice ušetříte teď hned, ale v dlouhodobém horizontu jedině ztratíte.
plné tašky

Všechno je to o přemýšlení

Je třeba se trochu vymanit z konzumu nespočetného množství výrobků a přejít opravdu ke kvalitnímu zboží. Je něco jiného, pokud máte například důchod 11 tisíc a sedm tisíc z toho vám sebere nájem. Vždycky se ale dá najít východisko, jenom často nechceme dělat „nic navíc“.

0