V boji proti striím


            Strie neboli pajizévky, jsou jizvy na pokožce, které vznikají především při zvětšení objemu těla. Nejčastěji postihují těhotné ženy, a to téměř v 85 %. Nevyhýbají se ale ani dospívajícím dívkám, mužům, a dokonce ani dětem. Pravdou (ač ji často díky šikovným úpravám ve photoshopu) je, že se jim neubrání ani modelky.

Těhotenské bříško

Jak vznikají

            Lidská kůže je tvořena několika vrstvami. Při jejím růstu (přibírání na váze či dospívání) se kůže díky své elasticitě natahuje a zvětšuje svou plochu. Jakmile dojde k extrémnímu natažení, kůže v daném místě popraská a objeví se drobné jizvy, které se nachází pod její horní vrstvou. Ze začátku mají strie růžovou, fialovou, červenou nebo modrou barvu. Postupem času světlají, až zbydou jen bílé perleťové provázky. V pubertě strie vznikají příčinou rychlého růstu, kdy kůže namá dostatek času na to, aby se s růstem vyrovnala a adaptovala se.
Měsíčkový olej

            Nejčastěji se pajizévky objevují na hýždích, stehnech, bocích, břiše, poprsí, zádech a pažích. Někteří jedinci mají ke vzniku větší náchylnost. Mezi ně patří:

·         Hormonální změny – puberta, těhotenství a menopauza. Vliv může mít i hormonální antikoncepce a některé uživaní léky.

·         Dědičnst – Náchylnost ke striím může být dokonce dána i geneticky.

·         Těhotenství – Je kritické nejen díky hormonálním změnám ale i kvůli zvětšování oblasti břicha a prsou.

·         Obezita

·         Stáří

Prevence

·         Hlídání váhy – je důležité vyhnout se rapidním váhovým výkyvům, aby jste pokožce poskytli dostatek času na přizpůsobení.

·         Zdravá strava a dostatečné množství tekutin

·         Promazávání kůže – hlavně partií, které jsou na vznik náchylné

·         Konzumace potravin, které jsou bohaté na kolagen a vitamín E

·         Sport a posilování problematických partií

Co dělat, když už jsou na světě?

            Důležité je říct, že pokud strie už jednou vzniknou, nelze se jich zbavit. Můžete ale jejich viditelnost snížit na minimum. Tady je pár rad

·         Masírování – Je velice důležité strie promazávat a masírovat krouživými pohyby. Strie nebudou tak moc viditelné. Vhodný je na promazávání kokosový a arganový olej, máslo, olivový olej a sádlo, které neobsahuje sůl.

·         Odstranění laserem

·         Mikrodermabraze – Jedná se o zmírnění přízanků stárnutí. Tato metoda je velice úspěšná, ale taky finančně náročná.


0