Strava jako základ! Myslete však i na odpočinek!


Tlustých Čechů neustále přibývá a na vině je špatný životní styl. Zdravý životní styl není opravdu založen výhradně na správné stravě a fyzické aktivitě, ale také na psychické pohodě. Každý z nás by měl dbát o to, aby správně jedl a dostatečně se hýbal. To vše přiměřeně svému věku. Ovšem často zapomínáme na to, že je také důležité si správně rozdělit práci a odpočinek. Pokud to všechno sladíme a budeme dělat správně, zařídíme tak naši psychickou pohodu a ta je základem pro naše zdraví.

mandle u chleba

Naše psychická pohoda je totiž velmi důležitá. Pokud jsme v pohodě, lépe se vyrovnáme se stresem, který nám dnešní doba přináší, a to je velmi důležité i pro naši váhu. Naše váha nekoresponduje výhradně s naším jídelníčkem a pohybem, protože i když lidé omezují svoje jídlo a hýbou se, nemůžou shodit nebo dokonce nabírají.

Podle odborníků má nyní nadváhu každý druhý Čech. V posledních letech však roste obezita u dětí, což je ještě více alarmující nežli obezita u dospělých. Přesto, že se velká řádka lidí zajímá o zdravou stravu a vyvážený jídelníček, stále informace, které jsem dostupné, nejsou ucelené a lidé se v množství informací, doporučení a tipů ztrácí. Nejčastější chyby děláme již na nákupech!

Odborníci na výživu nyní tvrdí, že bychom měli kupovat hlavně základní potraviny. Míněno tedy mléko, maso, obiloviny, vejce, zeleninu a ovoce. Z těchto potravin bychom si pak měli doma sami vytvářet jídlo a vařit.
salát na talíři

Mezi doporučení specialistů na výživu také patří, že bychom měli jíst minimálně třikrát denně, ideálně pětkrát denně.

Každé z těchto pěti jídel by se mělo skládat z kvalitních bílkovin, sacharidů, tuků, a hlavně z dostatečného množství zeleniny. K tomu, abychom správně fungovali, je také potřeba dodržovat správný pitný režim. Vyvarovat se sladkým nápojům, ale opravdu pít hlavně vodu. Také jsou vhodné ovocné čaje.


0