Kdy obout trekovou obuv?

Turistika je poměrně nenáročná fyzická aktivita, která je vhodnou alternativou k jiným sportům. Můžete jí praktikovat po celý rok a náročnost trasy zvolit podle nálady či fyzické kondice. K pěším túrám navíc není zapotřebí ani žádné speciální vybavení, které je u jiných sportů podmínkou. Pokud bychom ovšem měli vypíchnout jednu nutnost, bez které se zkrátka neobejdete, určitě to budou turistické nebo trekové boty. Což je nešvar, kterého se my Češi s oblibou dopouštíme. Není totiž jenom výjimkou potkat na túrách jedince v botaskách, sandálech nebo dokonce žabkách. Taková obuv je ovšem zvláště do nočnějších terénů zcela nevhodná.

Turistické boty

Proč vsadit na kvalitní obuv?
I ta nejbezpečnější turistická trasa s nejjednodušší náročností se může po větším dešti proměnit na nebezpečný úsek, kde hrozí uklouznutí. Právě treková obuv je k tomuto účelu uzpůsobena a má speciální vzorek, který podklouznutí zabrání. Na výběr je buď letní, nebo zimní varianta obuvi. Zatímco ta letní je vyrobena z prodyšného materiálu, díky kterému může cirkulovat vzduch uvnitř boty. Zimní obuv má zase izolovanou podrážku, která brání prochladnutí chodidla. Zároveň by bota měla být také voděodolná. Zkrátka pokud byste měli investovat jen do jednoho kusu vybavení před plánovanou túrou, určitě investujte právě do pohodlné obuvi.

Pár u jezera

Hodit se bude i další vybavení
Pokud s turistikou teprve začínáte, vystačíte si i s běžným oblečením, které zrovna není hitem sezóny. Tedy za předpokladu, že se na túru vydáte v létě, kdy je navíc příznivé počasí. Až později můžete zainventovat třeba do funkčního prádla, které odvádí pot z těla. Hodit se ale bezesporu budou i trekové hole, se kterými bude cesta mnohem pohodlnější. Při výběru je nejdůležitější hlavně jejich výška. Ta by měla odpovídat 0,68 násobku výšky postavy. Pokud je ovšem budete používat příliš často, může se stát, že budete mít následně menší cit pro rovnováhu.

0