Jak pracovat s malým prostorem

Rozhodli jste se přestavět malý byt, nebo budete stavět dům na malém pozemku? I s malým prostorem lze dosáhnout velkých věcí. Chce to jen správně rozvrhnout, a umět improvizovat. S návrhem vám může pomoct bytový architekt, ale dejte pozor, abyste zvolili takového, který má dostatek zkušeností, a velkou fantazii. Profíky v oboru najdete například ve studiu Evalofa. S něčím si však můžete poradit i sami.

dřevěný domeček

Sprchový kout, nebo vana?

Nemáte dost prostoru pro obojí, ale nemůžete se rozhodnout, zda se raději naložíte do vany v chladivých zimních dnech, nebo si v horku dopřejete osvěžující sprchu? Můžete to zkombinovat. K vaně si nechte vyrobit funkční zástěnu, a na dno vany položte protiskluzovou podložku. V létě se tak můžete sprchovat, a v zimě si dopřávat relaxační koupele.

Kam se vejde jídelna?

Toužíte po moderní kuchyni, kam se vejde vše, co potřebujete, ale už vám pak nezbývá místo na jídelnu? Pokud chytře využijete kuchyňský ostrůvek, může se z něj rázem stát jídelní stůl, ale při vaření být dále pracovní plochou. Postačí šikovné zasouvací barové židle a voilá, místo ušetřeno, prostor plně funkční.

barový pult

Úložné prostory, které nezavazejí

Nemáte-li dostatek místa na šatnu, nebo místnost, ve které by se schovalo vše, co zrovna nevyužíváte, využijte úložné prostory, které nezavazejí. Úložný prostor můžete mtí v posteli, pohovce, nebo si nechat vyrobit skříně až ke stropu, do nichž se vejde větší množství věcí.

Efekt stísněnosti

Malé prostory mohou působit buďto stísněně, nebo útulně. Záleží jen na tom, jak je navrhnete. V malých prostorech je pro efekt lepší používat pouze světlé barvy. Rovněž je fakt, že čím více oken, tím více světla, a tím méně stísněnosti. Nemusíte se bát ani zrcadel, které opticky prostor zvětší, a krásně odrážejí světlo.

Dětský prostor

Máte více dětí, a nevíte, zda udělat jeden velký pokoj, nebo dva malé? Záleží samozřejmě na věkovém rozdílu, a pohlaví dětí. Obecně je ale známo, že v určitém věku už děti potřebují svůj prostor a soukromí, takže dva malé pokoje jsou lepší, než jeden velký. Pokud malý pokoj správně vybavíte, dítěti postačí.

0